Samonosná schodiště jsou spíše umělecké výtvory, než stavební prvky
Schodišť existuje celá řada typů a mezi nimi naleznete jak řešení obvyklá, známá z většiny obytných prostor, tak i méně častá. Do této kategorie patří i samonosná schodiště.
Samonosná schodiště nevyžadují žádné stavební zásahy do konstrukce objektu, které by schodišti poskytly náležitou oporu a stabilitu. Již samotný název tohoto typu schodišť napovídá, že je můžete vztyčit v podstatě kdekoli. Hodí se to zejména tam, kde je k dispozici málo prostoru, a kde by se ostatní typy schodišť nemohly uplatnit. Jsou to například půdní prostory či vestavby, podkroví, terasy, ale i velké otevřené haly, kde vám záleží na volném prostranství, a kde by přímé či lomené klasické schodiště zabíralo mnoho místa a působilo příliš těžkopádně.
Výhodou samonosných schodišť je jejich obrovská variabilita. Stačí se porozhlédnout po Internetu a zjistíte, kolik konstrukčních možností toto řešení skýtá. Mohou být s otevřenými či uzavřenými schodnicemi, částečně lomená, částečně vedená po spirále, mohou obtáčet kolem středového zdiva či sloupu, mohou kopírovat jednu ze stěn, mohou být vztyčena uprostřed místnosti, mohou vytvářet různé geometrické obrazce, zkrátka co výrobek, to v podstatě originál.
Výstavba samonosných schodišť je do jisté míry umělecká záležitost, je to doslova kouzlení s materiálem – s kovem, dřevem, sklem, betonem, a někdy se vám může zdát nepochopitelné, jak je možné, že někdo něco takového dokázal vyrobit.
Kdo má zájem o toto řešení, měl by počítat s tím, že jde o výrobky ve vyšších cenových hladinách, je to logické, neboť se jedná o náročný proces vytvoření projektu, statického výpočtu, technického výkresu, výroby a montáže, a to vše v horizontu pouhých několika týdnů. Odměnou za vaše rozhodnutí je pak ovšem nejen funkčnost a praktičnost, ale i luxusní vzhled, který obvykle předčí všechna očekávání.