Zdraví v podobě javorového sirupu
Javorový sirup je známý jako sladidlo, které se používá k ochucování lívanců, vaflí či zmrzlin. Tato sladká a lahodná surovina pochází z listnatého stromu, který nese název Javor cukrový, a který se vyskytuje hojně v severovýchodní Americe. Již po celá dlouhá léta se jeho sladká míza užívá na výrobu javorového sirupu. Postup získání sirupu probíhá tak, že se na jaře navrtá otvor do jejich kmene a zachytává se vytékající šťáva. Ta je pak následně zahušťována zahřátím. Tento sirup je společně s medem a cukrem nejpoužívanější sladidlo současnosti. Zároveň je to skvělá a zdravá alternativa k bílému cukru.
Jaké zdraví prospěšné látky javorový sirup obsahuje?
Javorový sirup se počítá mezi takzvané super-potraviny. Je zdrojem mnoha složek, které jsou velmi prospěšné pro lidské zdraví. Jedná se konkrétně o tyto látky:
· zinek
· železo
· draslík
· mangan
· vápník
· fosfor
· vitamín B, B2 či D
· množství aminokyselin
· kyselinu jablečnou
Účinky javorového sirupu na lidský organismus
· Působí kladně na imunitu organismu.
· Podporuje produkci hormonů.
· Posiluje kardiovaskulární systém.
· Ochraňuje cévy před cholesterolem.
· Má výrazné protizánětlivé a antioxidační vlastnosti.
· Napomáhá při onemocnění cukrovkou, rakovinou a podobně.
· Podílí se na správném vývoji kostí a chrupavek u dětí.
Javorový sirup v kuchyni
V přípravě pokrmů představuje javorový sirup zdravější alternativu k rafinovanému cukru. Je možné jej použít do sladkých těst.
Historie javorového sirupu
Indiánské kmeny, které obývaly Severní Ameriku, zpracovávaly mízu javorů získanou jejich nařezáváním již po dlouhá období před objevením Ameriky. Právě od indiánů se to posléze naučili evropští kolonisté. Údajně už Jacques Cartier popíjel javorovou šťávu při svých cestách po Kanadě. V průběhu sedmnáctého a osmnáctého století pak javorový sirup představoval pro evropské osadníky hlavně dostupný zdroj koncentrovaného cukru.