Zloději mezi námi

0 Comments

Všeobecné zlodějství není jen dědictví nemorálního socialismu. Kradlo se za Masaryka i za císaře pána. Historikové míní, že zlaté časy pro zloděje přicházejí s každou změnou politického režimu, a to proto, že než si nová policejní moc sedne, zloději toho stihnou rychle využít.

Je toho důkazem extrémní nárůst kriminality nejen v roce 1989, ale i v říjnu 1918, kdy se kradlo v takové míře, že policie musela přiznat prohru v boji proti zločinu.
ještěrka zlodějka
Co vše se krade?
Krade se vše, od peřin, které dala majitelka vyvětrat do okna, přes uhlí ze klepa, až po drahé šperky i drahá auta. Krade se za tmy i za bílého dne. Vykrádají se byty, ale krade se také v obchodních centrech, kde si zlodějíčci rvou věci z regálů do kapes, batohů a tašek. Lidé jsou okrádáni i na ulici, kde jim nestydové servou kabelky z ramen nebo nenápadně vytáhnou peněženku z kapes. Dnes jsou však zloději schopni ukrást vám i osobní data z počítače nebo mobilního telefonu, nebo i bankovních účtů.

Proč se krade?
Zloději odcizují věci, které jim nepatří, hned z několika důvodů. Ten, asi nejčastější, je obohatit sami sebe. Mezi slušnými občany se vždy najde někdo, komu se nechce pracovat. A jako nejsnadnější způsob obživy vidí právě v tom, že si vyhlédne nějakou snadnou oběť, kterou oloupí.
Mezi námi jsou ale i takoví zloději, kteří vlastně trpí psychickou poruchou a zcizování cizích věcí je pro ně potřeba a nutkání, kterého si ani nemusí být vědomi. Nazýváme je kleptomany, a jejich porucha začíná již v pubertě a přetrvává do vyššího věku.

Jak se bránit zlodějům?
Všechny své věci by si lidé měli co nejvíce chránit. Doma by si neměli nechávat větší obnosy peněz, a své cennosti pokud možno uschovávat do trezoru. Samozřejmostí by pak mělo být řádné zamykání svých bytů a domů. Při návštěvě obchodních center doporučujeme peníze, telefony a další cennosti uschovat do náprsních kapes, čímž se ztíží možnost odcizení.
vloupání do auta
Je potřeba myslet na to, že zloději mezi námi vždy byli a budou. Bohužel většinou nejsou dostatečně potrestáni, proto je máloco odradí od spáchání tohoto trestného činu. Uznejte sami, nebylo lepší, když byli zloději dříve za krádež trestáni uvězněním na pranýři nebo rovnou useknutím ruky? Takovýto trest je sice přísný, ale pak si málokdo dovolil odcizit, co mu nepatří.